فرمولاسیون پودر لباسشویی

شرکت مهندسی کاراندیش صنعت شیمی انواع فرمولاسیون پودر لباسشویی دستی و فرمولاسیون پودر لباسشویی ماشینی و خط تولید پودر لباسشویی را طبق جدیدترین روش های ساخت و تولید و مورد تایید بهداشت و استاندارد ملی مبتنی بر تجربه مهندسین و محققین شیمی خود ارائه می نماید.

ارائه تخصصی فرمولاسیون انواع پودر لباسشویی
فرمول پودر لباسشویی دستی
فرمول پودر لباسشویی
ماشینی
فرمول پودر مخصوص خشکشویی


تاریخچه پودر لباسشویی

تاید (به انگلیسی: Tide) یک نام تجاری برای پودر رختشویی است که در حال حاضر به شرکت پروکتر اند گمبل تعلق دارد. این نام تجاری برای اولین بار در سال ۱۹۴۶ معرفی شد.
آشنایی با صابون به عنوان اولین پاک‌کننده به قرن‌ها پیش برمی‌گردد اما رشد جمعیت و توجه انسان به بهداشت موجب شده که تولید صابون یا شوینده‌های صابونی با منشأ طبیعی پاسخگوی مصرف و نیاز نباشد. در نتیجه، از اوایل قرن نوزدهم مواد شوینده غیر صابونی وارد بازار شد. نخستین شوینده تجاری در سال 1878 میلا‌دی با نام پرزیل از طرف شرکت هنکل وارد بازار آلمان شد. ورود شوینده‌های مصنوعی به بازار مدیون پیشرفت علوم و صنایع شیمیایی در دوران جنگ جهانی اول و همچنین کمبود شدید چربی برای تولید صابون بود. نخستین کشوری که اقدام به تولید شوینده مصنوعی کرد، کشور آلمان بود که آلکیل نفتالین سولفات‌ها را به نام تنساید تولید و عرضه کرد. در اواخر دهه 1920 و اوایل 1930 با ساخت آلکیل آریل سولفانات‌ها و پس از جنگ جهانی دوم با پیدایش آلکیل بنزن سولفانات‌ها زمینه پیدایش پودرهای رختشویی فراهم شد.پودر لباسشویی فوا (FEWA) نخستین شوینده مناسب برای پارچه‌های ظریف بود که در سال 1932 وارد بازار آلمان شد. به دنبال آن در سال 1933 محصول مشابهی به نام درافت در آمریکا به بازار آمد. پس از جنگ جهانی دوم در سال 1964 شرکت پراکتر اند گمبل محصول تاید را به بازار معرفی کرد.
پودردر ایران
استفاده از مواد شوینده در کشور ما قدمت طولا‌نی دارد و به دهه 1330 هجری شمسی باز می‌گردد. در حدود سال‌های 1332 تا 1334 با ورود پودرهای شوینده به شهرهای بزرگ کاربرد این مواد به شکل امروزی متداول شد. رشد فرهنگ جامعه از یک سو و افزایش آگاهی استفاده‌کنندگان از تنوع تولیدات شوینده از سوی دیگر، باعث بالا‌ رفتن میزان مصرف محصولا‌ت شوینده در شش دهه اخیر شده است. این افزایش مصرف، افزایش تولید و ارتقای سطح کیفی محصولا‌ت شوینده را نیز در پی داشته است. در این بین، پودر شوینده به دلیل گستردگی موارد مصرف از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و در همین راستا طی سالیان گذشته همواره از حمایت دولت در قالب پرداخت یارانه ریالی و ارزی بهره‌مند بوده است. پس از آزاد سازی قیمت پودر و حذف یارانه پودر در سال 1387 به دلیل افزایش قیمت ها و عدم قاچاق این محصولات اندازه واقعی بازار در ایران مشخص گردید. نخستین واحد تولید پودر شوینده با ظرفیت 250 کیلو‌گرم در ساعت در سال 1332 توسط شرکت داروگر راه‌اندازی شد و در سال 1341 دومین و سومین واحد‌های تولیدی توسط شرکت پاکسان با ظرفیت 500 کیلو‌گرم در ساعت و شرکت پاکنام (اسنو) با ظرفیت 250 کیلو‌گرم در ساعت آغاز به کار کرد.

پودر لباسشویی چیست

نوعی ماده تمیز کننده است که برای تمیز کردن لباس استفاده می شود. پودر ها به طور موثری آب را نرم می کنند و باعث افزایش اثر بخشی تمیز کردن و از جمله دیگر کاهش ضربات پارچه می شوند. تقریباً همیشه می توان نتایج خوبی از شستن هنگام استفاده از پودرهای شستشو انتظار داشت.

پودر لباسشویی دستی

این نوع پودر از لحاظ ساختاری دارای حلالیت بسیار بالایی در آب می باشد وهمچنین دارای قدرت کف و شویندگی بسیار بالایی است و برای بسیاری از الیاف جهت شستشو بسیار مناسب است.پودر لباسشویی دستی به بافت و کیفیت پارچه آسیبی نمیزند.

ویژه گی های فرمولاسیون پودر لباسشویی دستی مهندسین ما

*قدرت پاک کنندگی بالا در عین محافظت از بافت پارچه

*عدم وجود آنزیم و محافظت از پوست دست

*شستشوی مناسب و آبکشی راحت البسه و پارچه ها

*حاوی سی ام سی برای نرمی و جلوگیری ازنشست مجدد چرک

*مناسب برای شستشوی لباس های نخی, کتونی, ابریشمی, نایلونی و غیره

پودر لباسشویی ماشینی

پودر های ماشینی با توجه به وجود ترکیبات اکسیژنه و آنزیم ها و سازگاری نسبتا خوب با محیط زیست از حجم بالای تولید برخوردار هستند.در پودرهای ماشینی جهت افزایش کیفیت از آنزیم های مختلف با کارایی مختلف جهت پاک نمودن انواع لکه و افزایش قدرت شویندگی استفاده می گردد.

این پودر نیز از لحاظ ساختاری دارای حلالیت بسیار بالایی در آب بوده و به علت وجود صابون در فرمولاسیون تولید پودر رختشویی هم دارای قدرت پاک کنندگی خوبی است و هم از ایجاد کف بالا جهت هماهنگی با ماشین لباسشویی جلوگیری می کند.

معمولا دمای مناسب برای پاک کنندگی پودر لباسشویی ماشینی بین 30 تا 90 درجه می باشد.

فرمولاسیون پودر شوینده ماشینی طراحی شده توسط ما و آنزیمهای به کار رفته در آن و همچنین بدون نیاز به سفید کننده باعث شده است تا لباسهای سفید و رنگی شما را از سخت ترین لکه ها مانند قهوه, روغن, آبمیوه, ماکارانی, سس, نشاسته, برنج, بستنی, چای, لکه چمن, فرآورده های غذایی و غیره را کاملا پاک نموده  و با توجه به دقت مهندسین ما در استفاده از مواد اصلی محصول لباس های شما پس از شستشو کیفیت و تازگی خود را به همراه خواهند داشت.

استفاده از  مواد براق کننده موجود در پودر لباسشویی ماشینی طراحی شده توسط ما لباسهای رنگی شما را پس از بارها شستشو همچنان براق و نو نگه می دارد. همچنین با استفاده از  رایحه های متنوع به کار گرفته شده در این فرمولاسیون تمامی بوهای نامطلوب موجود در البسه را از بین می برد و بعد از شستشو باعث می شود تا لباس های شما را خوشبو و معطر گرداند.

ویژه گی های فرمولاسیون پودر لباسشویی ماشینی مهندسین ما

1-قدرت لکه بری بالا

فرمول ساخت پودر لباسشویی باید به نحوی باشد تا کیفیت لازم را برای قدرت لکه بری بالا ایجاد کند.در فرمولاسیون تولید  پودر لباسشویی میتوانیم با استفاده از آنزیم های مناسب قدرت نفوذ را افزایش داده تا لکه های بسیار سخت انواع چربی, چای, سس, ماکارانی, تخم مرغ, چمن, شیرینی, قهوه و غیره پاک کند و لباسی پاک و درخشنده را ایجاد نماید.

2-استفاده از نرم کننده های مناسب

در تولید پدر لباسشویی میتوانیم از نرم کننده های طبیعی جهت ایجاد لطافت هرچه بیشتر برای اتو کشی مناسب لباس استفاده نماییم.

3-جلوگیری از نشست مجدد چرک بروی پارچه

یک پودر رختشویی مناسب باید تمام جرم ها و چرک های جدا شده از پارچه را که در آب حل نشده اند را جدا و مانع از نشست مجدد چرک بروی پارچه گردد.در فرمولاسیون تولید پودر لباسشویی که مهندسین ما به شما ارائه میکنند ایم مسئله به خوبی مورد توجه گردیده است.

 4-جلوگیری از آسیب به ماشین لباسشویی

ترکیبات پودر لباسشویی باید به نحوی باشد که به دلیل پودری بودن مانع از رسوب آن بروی قطعات داخلی ماشین لباسشویی و ایجاد خوردگی و آسیب گردد و از زنگ زدگی و جرم گیری ماشین لباسشویی شما جلوگیری به عمل آورد.

5-کاهش مصرف انرژی

یک پودر لباسشویی مناسب با قدرت شویندگی موثر خود در زمان شستشو میتواند باعث کاهش زمان شستشو و افزایش عمر ماشین لباسشویی در عین کاهش مصرف انرژی گردد و به اقتصاد خانواده با محافظت از لباس ها و پارچه ها کمک نماید.

6-شستشو در آب سرد

فرمولاسیون ساخت پودر رختشویی باید به نحوی باشد که در آب سرد نیز درای خاصیت شویندگی مناسب باشد و چرک و آلودگی ها را به راحتی از روی بافت پارچه جدا نماید.

7-تثبیت رنگ

یک پودر لباسشویی با کیفیت باید درعین حال که قدرت شویندگی بالایی دارد به نحوی باشد که با تثبیت رنگ پارچه مانع از صدمه به نو بودن و رنگ لباس گردد.
8-بوی مطبوع لباس

استفاده از رایح های مناسب در فرمول پودر رختشویی باعث میشود پس از شستشو علاوه بر از بین رفتن بوی نامطبوع لباس بر اثر استفاده از ترکیبات موجود در فرمولاسیون بو و رایحه دلنشینی به لباس شما میدهد.

9-براق و نو شدن  لباس

در فرمولاسیون پودر لباسشویی استفاده از مواد خاص جهت براقیت و نو شدن لباس باعث میشود پس از بارها شستشو لباس شما همچنان نو و براق به نظر برسد.

تفاوت پودر لباسشویی دستی و ماشینی

در میزان مصرف پودر لباسشویی دستی باید به نکات مراقبتی مندرج شده بروی بسته بندی آنها توجه نمود زیرا این پودرها بیشتر برای لباسهای بسیار چرک استفاده می گردد.

پودر های لباسشویی دستی به دلیل استفاده از بلیچ ها دارای قدرت پاک کنندگی بسیار بالایی هستند و توصیه می شود که در لباس های زخیم و بسیار چرک از آنها استفاده گردد.

پودرهای رختشویی ماشینی با توجه به وجود کف کمتر و همچنین آنزیم های متفاوت با سیستم ماشین لباسشویی سازگار است و دارای قدرت پاککندگی ملایم و مناسبی برای از بین بردن انواع لکه و چرک می باشد.

علت استفاده از آنزیم ها

باید بدانیم که در تولید  پودر لباسشویی آنزیم ها, کاربرد فراوانی دارند و به قدرت پاک کنندگی و شستشوی هرچه موثرتر پارچه کمک فراوان می نماید. آنزیم ها به دلیل گرانی آنها باعث افزایش بیشتر قیمت پودر لباسشویی می شوند.

آنزیم ها باعث پیشرفت بالای صنعت پودر لباسشویی شده و در رشد آن تاثیر خیره کننده داشته است. آنزیم ها علاوه بر افزایش قدرت شویندگی با کاهش دمای شستشوی آب و کاهش زمان شستشو و مصرف انرژی باعث کاهش مخاطرات زیست محیطی می شود و میزان مصرف آب می شود.آنزیم ها افزودنیهای کاربردی برای کمک به پاک کنندگی شوینده های البسه و مایعات لباسشویی با کارآیی بالا و دوستدار محیط زیست و صرفه جویی در انرژی مطرح هستند.

استفاده  از آنزیم ها در صنعت شوینده از سال ۱۹۳۰ با آنزیم های پروتئاز ,لیپاز , آمیلاز بر اساس اختراع ثبت شدهRohm ، در سال ۱۹۱۳ شروع به کار کرد.  آنزیم ها برای از بین بردن لکه های پروتئینی ،چربی و نشاسته ای بکار می روند.در پژوهش های جدید بررسی استفاده از آنزیم های اکسیدی و پراکسیدی به منظور از بین بردن لکه های رنگی روی البسه در حال اجرا است.

کاربرد انواع آنزیم در پودر لباسشویی

حدود 80 تا 90 درصد پودرهای بازار جهانی مانند آمریکا  و ژاپن و اروپا درای آنزیم های مختلف جهت بهبود فرمولاسیون پودر رختشویی تولید شده توسط آنها است.در چین حدود 60 درصد از پودرهای تولیدی دارای آنزیم میباشند و حدود 60 درصد از پودر های شوینده که در اروپا در حال تولید است علاوه بر کاهش انژی مکانکیکی باعث کاهش دمای شستشو از 90 درجه به حدود 60 و 40 درجه می شود.

کاهش بالای مصرف انرژی با استفاده از ترکیب آنزیم های گوناگون و ورود ماشین های لباسشویی پیشرفته از نظر الکترونیکی و مکانیکی و تولید محصولات شوینده کنسانتره در حال رشد و پیشرفت است. توسعه افزودنیهای جدید شامل سازنده ها و لکه برها و ورود ماشین های لباسشویی پیشرفته همزمان با توسعه خواص پاک کنندگی ناشی از کاربرد آنزیم به وقوع پیوست که منجر به تاثیر فرمولاسیونهای مدرن شوینده بر توسعه سیستم های جدید آنزیمی شد. آنزیم ها به صورت جداگانه دارای کاربردهای متفاوت در فرآیند شستشوی لباس است.

آنزیم سلولاز

از این نوع آنزیم برای مراقبت های خاص مانند نو و شادابی هر چه بیشتر لباس در مدت های شستشوی طولانی تر استفاده میگردد.آنزیم سلولاز با از کندن پرز و گلوله های پنبه چسبیده شده روی لباس باعث شادادبی هر چه بیشتر لباس می گردد. همچنین خاصیت سفید کنندگی آن مانع از کدر شدن لباس به مرور زمان می گردد که این می تواند بسیار خوب باشد.

آنزیم پروتئاز

این نوع انزیم بیشترین مصرف را دارد و و انواع مختلف این نوع آنزیم گستره زیادی در تکمیل فرآیند شستشو در دماهای مختلف را دارد به عنوان مثال آنزیم پروتئاز مخصوص دمای پایین می تواند دردماهای پایین بسیار موثر عمل کند. همچنین استفاده از آنزیم پروتئاز مخصوص لکه های سخت  میتواند لکه های مقاوم را از بین ببرد. آنزیم پروتئاز در شستشوی مختلف لکه های مختلف پروتئینی مانند لکه تخم مرغ و لکه خون و لکه عرق و چمن کارایی دارد.

آنزیم آمیلاز

این نوع آنزیم این قابلیت را دارد تا انواع لکه هایی که پایه نشاسته ای دارند مانند لکه سیب زمینی و لکه پاستا و لکه ماکارانی و لکه برنج را از روی لباس های شما بعد از فرآیند شستشو پاک نماید.

آنزیم ماناناز

با استفاده از آنزیم ماناناز می توانیم در فرآیند شستشوی لباس جهت از بین بردن انواع لکه های بستنی و سس و غذاهای فرآوری شده استفاده می نمایند.

آنزیم لیپاز

آنزیم لیپاز نیز تاثیر موثری در فرآیند شستشو دارد و میتواند باعث از بین رفتن چربی دور یقه لباس و سر آستین لباس که جزو مقاوم ترین لکه ها هستند را به راحتی از بین ببرد.

مکانیسم عملکرد پودرهای لباسشویی

سدیم پلی تری فسفات موجود در فرمولاسیون پودر های لباسشویی از دسته فسفات های متراکم محسوب می شوند که با تشکیل کمپلکس های محلول با یون های سختی آب مانند کلسیم و منزیم باعث نرم شدن آب و کاهش پیوند فیزیکو شیمیایی بین چرک و پارچه می شود. عامل دیسپرس کننده چرک و جلوگیری نشت مجدد آن روی پارچه است و باعث حفظ کارایی سورفکتانت آنیونیک و افزایش پاک کنندگی می شود.

می توانید از طریق قسمت فرمولاسیون مواد شوینده مطالعه دقیق و جامع تری در مورد نحوه کار کرد این گروه های هیدروفوبیک و هیدروفیلیک مطالعه کنید.

ویژگی های فرمولاسیون پودر لباسشویی این شرکت

شرکت کار اندیش صنعت شیمی با استفاده از علم روز و تکنولوژی بالا توانسته فرمولاسیونی را ارایه کند که دارای کیفیت بالای شویندگی و چرک بری, آنزیم های قوی , بو و رایحه خوش, فاقد مواد مضر برای الیاف و پارچه ها و فاقد حساسیت پوستی می باشد.

سایت و اطلاعات سایت در حال بروزرسانی است لطفا صبور باشید