فرمولاسیون مواد شوینده

این شرکت انواع فرمولاسیون مواد شوینده و خط تولید مواد شوینده به همراه تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز را طبق جدیدترین روش های تولید و مورد تایید بهداشت و استاندارد ملی و با استفاده از تجربه مهندسین و محققین شیمی خود ارائه می نماید.

این شرکت در زمینه زیر فعالیت می نماید:

راه اندازی خط تولید مواد شوینده, ارائه فرمول ساخت مواد شوینده,

 آموزش تولید مواد شوینده, تهیه مواد اولیه شوینده,

تهیه تجهیزات تولید مواد شوینده

همکاری بسیار سازنده با تولید کنندگان کشورهای مختلف از جمله افغانستان, عراق, تاجیکستان, ترکمنستان, اربیل کردستان و همچنین کلیه تولید کنندگان در شهر های ایران باعث اعتبار ما است.


تاریخچه ساخت و تولید مواد شوینده

مصری ها از کربنات سدیم برای افزایش قدرت شویندگی استفاده می کردند. از این آب بعداً همراه سدیم سیلیکات برای ساختن آب نرم تر به عنوان مکمل استفاده کردند. استفاده از صابون از زمان قدیم شناخته شده بود. این ماده از تشکیل یه ماده غیر فعال به نام صابون آهکی جلوگیری می کند.

مواد شوینده چیست

در بافت های خانگی ، اصطلاح مواد شوینده به خودی خود به طور خاص به شوینده لباس یا شوینده ظرف، در مقایسه با صابون دستی یا انواع دیگر مواد تمیز کننده اشاره دارد. مواد شوینده معمولاً به صورت پودر یا محلول غلیظ در دسترس هستند. مواد شوینده، مانند صابون ها، به دلیل آمفیفلیک بودن کار می کنند: بخشی آب دوست (قطبی) و بخشی آبگریز (غیر قطبی) هستند. ماهیت دوگانه آنها مخلوط ترکیبات آبگریز (مانند روغن و گریس) با آب را تسهیل می کند. 

سورفکتانت ها در تولید مواد شوینده

مواد شوینده یک سورفاکتانت یا مخلوطی از سورفاکتانت ها با خاصیت پاک کنندگی در محلول های رقیق است.  این مواد معمولاً آلکیل بنزن سولفونات هستند، خانواده ای از ترکیبات شبیه صابون هستند اما در آب سخت محلول ترند، زیرا سولفونات قطبی (مواد شوینده) کمتر از کربوکسیلات قطبی (صابون) به کلسیم و سایر یون ها متصل می شود در آب سخت یافت می شود.

انواع سورفکتانت 

به طور کلی شامل 4 دسته میشوند

1) دترجنت آنیونی:

این نوع دترجنت در اثر یونیزاسیون در محیط آبی یون های منفی که دارای R یک زنجیره طولانی آلکیل و یک یون مثبت (سدیم) تفکیک می شود.اگر بار منفی باشد سورفکتانت آنیونی است. از جمله دترجنت های (شوینده ها) آنیونی استئارت سدیم و پتاسیم و یا املاح آلی مانند مشتقات تری اتانول آمین استئارات هستند..

در دترجنت های آنیونیک جز آب دوست حامل بار منفی در محلول می باشد.

این دترجنت ها بر اساس ایجاد کف، تمیز کردن شامل گروههای زیر است:

*الکیل بنزن سولفونات

*الکیل سولفات نوع دوم

*سولفوساکسیناتها

*هالکیل سولفاتهای درجه یک

*الکیل اتوکسی سولفاتها

2) سورفکتانت (دترجنت) کاتیونی:

باید دانست که خاصیت دترجنتی (شویندگی) کاتیونیک ها ضعیف بوده و  همچنین میتواند باعث تحریک پوست و چشم شوند.این نوع دترجنت گران قیمت بوده و دارای خاصیت ضد باکتریایی زیادی هستند. در این نوع شوینده جز آب دوست حاوی بار مثبت است.اگر مثبت بود سورفکتانت کاتیونی داریم.

براثرترکیب دترجنت های آنیونی و کاتیونی خواص هردو کاهش می یابد. دترجنت های آنیونی خاصیت کف کنندگی و دترجنت های کاتیونی فعالیت ضد باکتریایی را تا حدودی از دست می دهند.

باید بدانیم که سورفکتانت‌های کاتیونی درمحلول آبی به یک کاتیون نسبتا بزرگ فعال و یک یون کوچک غیرفعال یونیزه‌می‌شود که ترکیبات کاتیونی علاوه براثرات امولسیون‌کننده و پاک‌کننده دارای ‌فعالیت باکتری‌کش علیه باکتریهای گرم‌مثبت و گرم منفی می باشند. همچنین بسیاری از ترکیبات ضدعفونی کننده مانند بتادین و ستیل پیریدینیوم نیز دارای خواص سورفکتانتی هستند. ازاین نوع  دترجنت های کاتیونی در حالت دهنده های مو با درصد محدودی کاربرد دارنداستفاده می شود. معمولا اسیدهای آمینه موجود در کراتینه مو همواره دارای تعداد زیادی گروه کربوکسیل بوده که به راحتی جز مثبت آنیونیک ها هم می توانند به این گروه های کربوکسیل متصل شوند. به عنوان مثال میتوان گفت که سدیم در سدیم لوریل سولفات می تواند روی کراتین مو بنشیند ولی اثر حالت دهندگی به مو نمی دهد. به این دلیل کاتیونیک ها می توانند به عنوان ضد الکتریسیته و آنتی استاتیک به کار روند که به عمل راحت تر شانه شدن مو کمک کند. این نوع دترجنت بر اثر یونیزاسیون به یون های مثبت گروه آمونیومی که دافع آب است و گروه یون های منفی جاذب آب تبدیل میشوند و دارای قدرت باکتذی کشی بسیار قوی می باشند.

3) سورفکتانت (دترجنت) آمفوتریک:

دترجنت های آمفوتریک دارای خواصی شامل خواص هر دونوع دترجنت انیونیک و کاتیونیک دارند.شوینده های آمفوتریک نسبت به شوینده های آنیونیک دارای قدرت پاک کنندگی کمتری هستند.در آمفوتریک قسمت سر دارای هر دو بار منفی و مثبت است. این نوع از دترجنت ها از ترکیب چند شاخه اتیلن بر روی یک ریشه ای که دافع آب است حاصل می شوند که پلی گلیکول اتوآلکیل فنل یکی از انواع آن است که قدرت پاک کنندگی آن هم بسیار قدرتمند است.

مهترین آنها عبارتند از:

*تری متیل گلایسین

*ازجمله مهمترین مشتقات تری گلایسین بتائین (Betaine) است.

مهمترین خواص بتائین:

*بتائین با پوست سازگار است و به چشم آسیبی نمی سارنند که اصطلاحا میگویند mildاست.

*درای کف کنندگی و پاک کنندگی بسیار خوبی است.

*میتواند ویسکوزیته شوینده را افزایش داده و باعث تغلیظ محصولات شوینده شوند.

*بتائین با دترجنت های آنیونیک سازگاراست و همراه با آنها در تولید شوینده به کار میرود.

*الکیل آمینواسیدها

*از مهمترین  الکیل آمینو اسیدها می توان  Sodium cocamini propionate را معرفی نمود.

* باید دانست که کوکامینو همان کوکونات اوریل و اسید اولئیک موجود در روغن نارگیل میباشد.این ماده در محیط که کمی آنیونیک باشد یعنی کف کنندگی آن بیشتر است و در محیطی که کمی کاتیونیک باشد اثر حالت دهندگی (نرم کنندگی) بیشتری دارد.

*ایمیدازولین ها

 *مقدار کف کنندگی ایمیدازولین ها از بتائین ها Betainesکمتر می باشد.

4) سورفکتانت (دترجنت) غیر یونی (nonionic)

باید بدانیم که الکانوآمیدهای اسیدهای چرب ایجاد دترجنت های غیریونی می کنند.میزان قدرت کم کف کنندگی این نوع دترجنت ها (شوینده ها) باعث شده است تا این مواد نسبت به دیگر دترجنت ها کمتر مورد مصرف قرار گیرند. دترجنت ها ی غیر یونی در برابر سختی آب دریا, محلولهای اسیدی و محلول های قلیایی بسیار مقاومند و با دترجنت های آنیونیک استفاده میشوند.در قسمت سر خود بی بار هستند. شوینده های غیر یونی نسبت به پوست بی ضرر هستند. و تحریک پوست و چشم را به خوبی کاهش می دهند و باعث میشوند تا قدرت کف کنندگی دیگر دترجنت ها افزایش خوبی یابد.

فرمولاسیون مواد شوینده چیست0

هیچ چیز به اندازه داشتن یک فرمولاسیون مخصوص و با کیفیت نمیتواند شما را در امر تولید و فروش به موفقیت برساند چرا که اگر با داشتن تجهیزات فراوان خط تولید محصولات شوینده فرمول مواد شوینده شما دارای کیفیت مطلوب نباشد تمامی سرمایه و هزینه شما به باد میرود و گاها کسانی با سرمایه کم اما فرمولاسیون شوینده خوب به موفقیت های بالایی رسیدند که ما این فرمولاسیون هارا با داشتن سالها تجربه در اختیار شما قرار میدهیم.

اجزای فرمول مواد شوینده:

1*سورفاکتانت ها (مواد فعال سطحی)

سورفاکتانتها به عنوان یک عامل خیس کننده عمل کرده و باعث میشود کشش سطحی آب کم شود و درنتیجه آب بهتر وارد بافت شود و همچنین این مواد قادر هستند تا ذرات کثیف آب را به یکدیگر متصل نمایند.

2*سازنده ها (پرکننده ها)

سازند ها نقش مهمی در تولید شوینده ها دارند و عامل اصلی جداکنندگی هستند.سازنده ها یون های منیزیم و کلسیم موجود درآب سخت را به شکل یون های بزرگ محلول در آب در می آورند.مواد سازنده باعث ایجاد خاصیت قلیلیی در آب میشوند که این امر میتواند مانع از نشست مجدد چرک لکه ها شود. باید دانست که پلی فسفات ها متداول ترین نوع از سازنده ها هستند.

نحوه عملکرد ساختار مواد شوینده

سورفکتانت ها ترکیباتی هستند که موجب خاصیت پاک کنندگی و در حقیقت ایجاد کف در صابون ها و مواد شیمیایی می باشند. این ماده که ماده فعال سطحی نیز نام دارد، مقدار کمی از آن کشش سطحی آب را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. خیس نشدن کامل اجسام پس از پاشش آب به دلیل کشش سطحی مولکول های آب است. این مولکول ها سعی می کنند به همدیگر بچسبند و به همین دلیل قطرات آب در مرکزی متمرکز شده و همه جسم خیس نخواهد شد. مکانیزم عمل ماده سورفکتانت به این صورت است که یک سر این مولکول ها به آب و سر دیگر به خاک می چسبد. به همین دلیل مولکول های آب مولکول های چربی و کثیفی را نگه داشته و در نتیجه آلودگی ها از اجسامی که برای نظافت آن ها از مواد شوینده حاوی سورفکتانت استفاده گشته است، زدوده می شوند.همچنین ترکیب دیگر موجود در برخی مواد شوینده، ترکیبات آنزیمی می باشد که به منظور شکستن پیوند آلودگی های مواد غذایی و دیگر رسوبات به کار می رود.

انواع فرمول مواد شوینده

فرمول انواع ریکا (Dishwashing Liquid)

ریکا به مواد شوینده ای گفته میشود که برای شستن ظروف به کار میرود و در اصطلاح آمیانه به آن ریکا نیز گفته میشود. در فرمولاسیون ریکا با توجه به استفاده سورفکتانت های آنیونیک,کاتیونیک و آمفوتریک باید دارای قدرت شویندگی قوی که منجر به حذف تمام آلودگی ها میشود باشد.همچنین باید دارای غلضت بالا, کف فراوان, مواد غیر سمی, پی اچ خنثی, آب کشی آسان ظروف,فاقد پلی ونیل الکل و فرمالین باشد.

 فرمول انواع صابون مایع (Washing liquid)

فرمولاسیون ساخت صابون مایع شامل دترجنت های آنیونی و سایر مواد لازم برای از بین بردن تمام آلودگی های موجود بروی پوست دست میباشد.روش کارکرد صابون مایع به اینگونه است که با شکستن ذره های روغن به اجزای کوچکتر سبب شستشوی انها با آب میگردد.

 صابون مایع های موجود در بازار بیشتر به صورت شفاف و صدفی هستند که با انواع اسانس و عصاره های مختلف, ویتامین ها و گیاهان دارویی ساخته میشوند.ساخت صابون مایع گیاهی کاملا شبیه به صابون مایع معمولی است با این تفاوت که گیاهان مورد نیاز پوست برای خواص مختلف در تولید مایع دستشویی گیاهی به کار می روند. از لحاظ ph نیز صابون مایع باید درای پی اچ نزدیک به پوست و سازگار با آن را داشته باشد.همچنین میتوانیم فرمول صابون مایع از ویتامین های خاص جهت ترمیم پوست دست استفاده نماییم.

فرمول انواع فوم دستشویی (Hand wash foam)

از دیگر انواع مواد شوینده دست می توان به فوم دستشویی اشاره کرد. فرمولاسیون فوم دستشویی نیز درای همان خواص مایع دستشویی است ولی از لحاظ اقتصادی با توجه به کف کردن آن مقرون به صرفه است.

فوم دستشویی به لحاظ آماده بودن درارای مزایای بسار بالایی است که از آن میتوان به صرفه جوی ی حدود 70 درصدی آن اشاره نمود. درفرمول تولید فوم  دستشویی نیز میتوان همانند فرمول مایع دستشویی از عصاره ها و مواد مختلف استفاده نمود.

فرمول انواع ژل دستشویی (Hand wash gel)

ژل های دستشویی هم از انواع دیگر مواد شوینده برای پوست دست است که دارای قدرت بالای پاک کنندگی و ضد عفونی کننده گی برای پوست هستند. همچنین ژل های دستشویی دارای خواص ویژه ای هستند که میتواند به پوست کمک کند در تولید ژل دستشویی هم میتوان انواع عصاره,روغن های گیاهی و ویتامین ها را به فرمول ژل دستشویی جهت افزایش کارایی آن اضافه نمود.

در فرمولاسیون تولید ژل دستشویی میتوانیم از رایحه و رنگ های مختلف جهت جلوه زیبا و افزایش کیفیت ژل دستشویی خود استفاده نماییم.

فرمول انواع پودر لباسشویی (Washing powder)

فرمولاسیون تولید پودر لباسشویی اساسا به طور کلی به دونوع پودر لباسشویی دستی و پودر لباسشویی ماشینی تقسیم می شوند. معمولا در تولید پودرهای ماشین لباسشویی نسبت به تولید پودرهای رختشویی چند ماده اضافه دارند که بر قدرت پاک کنندگی آنها می‌افزاید.

فرمول انواع مایع لباسشویی (Washing liquid)

مایع لباس شویی نسبت به پودر لباسشویی دارای قدرت شویندگی ملایم تری هستند و در انواع مختلف با کاربرد های خاص در حال تولید هستند و دربازار شکل های مختلفی از  مایع لباسشویی مانند رنگی شوی ,مشکی شوی وسفید شوی را می بینیم که بر اساس رنگ و جنس لباسها ,میزان لکه بری و قدرت شویندگی ساخته می شوند. مایع لباسشویی برای لکه های مواد غذایی چرب بسیار موثر است و از آنجا که بصورت مایع است می تواند لکه های لباس را بصورت دو برابر از بین ببرد. لباس هایی را که بو و لکه کمتری  دارند بهتر است که با مایع لباس شویی شسته شوند این شوینده ها ملایم هستند و به بافت پارچه آسیب وارد نمی کنند  و در فرمول مایع لباسشویی از بلیچ استفاده نشده است .

فرمول انواع شامپو موی سر (Hair shampoo)

محصولات شامپو جزء پاک کننده های سنتزی به شمار میروند.مهمترین  کارایی شامپو ها از بین بردن آلودگی های روی سطح پوست و موی سر است. شامپو ها میتوانند به صورت شاف ,صدفی,ژل یا حتی نمیه جامد باشند.همچنین شامپو ها بر اساس نوع مو میتواند به دسته های مختلف تقسیم شوند از جمله:شامپو موی خشک:شامپو موی چرب,شامپو موی معمولی,شامپو نرم کننده,شامپو تقویتی,شامپو ضد شوره و انواع شامپو دیگر تقسیم شوند. در تولید شامپوها افزودنی های زیادی به کار میرود که از جمله مهمترین آنها میتوان به عصاره ها,پروتئین ها,ویتامین ها,روغن ها و گیاهان دارویی اشاره نمود که هر کدام دارای خواص و اثرات مخصوص به خود بروی مو هستند.

فرمول انواع شیشه پاکن (Glass cleaner)

 کاربرد این نوع شوینده به صورت جزوی از زندگی روزانه ما در آمده است به طوریکه از شیشه پاک کن، شیشه شوی، برای تمیز کردن شیشه ها و سطوح بصورت فراگیر استفاده می گردد.همواره یک شیشه پاک کن خوب دارای وزن مناسب، با صرفه، دارای مواد اولیه مطلوب و قدرت پاک کنندگی و جلا بخشی بسیارسریع و عالی سطوح شیشه ای باشد. درساخت شیشه شور خوب نباید هیچگونه مواد شیمیایی مخرب داشته باشد تا به سطوح آسیبی نرساند که شما میتوانید فرمول تولید انواع شیشه شور باکیفیت و مقرون به صرفه در زمان تولید را از مهندسین شیمی ما با سالها تجربه بخواهید.

فرمول انواع صابون (Soap)

در تولید می‌توانیم آن را از هیدرولیز قلیایی چربیها و روغن‌های طبیعی (استر اسیدهای چرب با گلیسرول) مانند روغن‌های نارگیل, زیتون,نخل و تالو استفاده کنیم  که این واکنش به فرایند صابونی شدن (Saponification) معروف است.

C3H5(OOCR)3 + ۳NaOH → ۳NaOOCR+C3H5(OH)3

در روش های جدید ساخت صابون از هیدرولیز مستقیم چربی‌ها بوسیله آب در دمای زیاد استفاده میکنند. این روش تصفیه و ایزولاسیون اسیدهای چرب را که به تولید  صابون‌های خنثی  منجر می‌شوند را ممکن ساخته است و اساس یک فرایند پیوسته را بوجود می‌آورد. از لحاظ  شیمیایی  صابون‌ها نمکهای فلزی اسیدهای چرب (اسیدهای کربوکسیلیک) راست‌ زنجیر با حدود ۱۰-۱۸ اتم کربن می‌باشند. همچنین باید دانست با اینکه همه نمکهای فلزی اسیدهای چرب  صابون هستند ولی تنها نمکهای قلیایی مانند (سدیم و پتاسیم) در آب حل می‌شوند و خاصیت پاک‌کنندگی  را دارا هستند.

فرمول انواع صابون مایع ( soap Liquid)

 فرمولاسیون صابون مایع از لحاظ مواد تشکیل دهنده  جزء صابون‌ها محسوب نمی‌شوند و از پاک کننده‌ های سنتزی مهم می‌باشد. اگر در ساختمان معمولی از روغن نارگیل زیاد و یا روغن هایی مثل روغن بزرک استفاده شود ما می‌توانیم صابون را به صورت مایع در بیاوریم. صابون‌های مایع علاوه بر ماده اولیه و اصلی تولید صابون مایع دارای مواد دیگری مثل نرم کننده ، پاک کننده و کف کننده ، ضد باکتری و چرب کننده هستند.

فرمول انواع شامپو فرش (Carpet Shampoo)

 همانطور که میدانید به علت مصرف فرش ها به مرور زمان گرد و غبار و انواع چربی و آلودگی موجود در محیط جذب فرش میگردد که به مرور زمان باعث کثیف شدن بیش از حد آن میگردد که برای تمیزی مجدد آن میتوان از شامپو فرش استفاده نمود. با توجه به اینکه روكش‌های گوناگون مبلمان و الیاف متفاوت فرشها, فرمول شامپو فرش و موكت بایستی با تمام الیافها سازگار بوده و هیچگونه ضرری برای فرش و موکت و مبلمان نداشته باشد که راه آن استفاده از كمترین مواد شیمیائی در فرمولاسیون ساخت شامپو فرش است..
فرمول ساخت شامپو فرش باید به نحوی باشد  که از تداخل رنگها و یا از بین رفتن شادابی و نشاط رنگ فرش و موكت جلوگیری نماید. باید بدانیم که علاوه بر فرمولاسیون تولید شامپو فرش مناسب برای حفظ وسلامت رنگها برای فرشهایی با پرز نرم و ملایم, نحوه استفاده از شامپو فرش نیز در كنار انتخاب محصول مناسب حائز اهمیت می‌باشد.

فرمول انواع شوینده کارواش (Car wash shampoo)(Car cleaner)

 همواره افراد صاحب اتومبیل دنبال آن هستند تا از وسیله نقلیه خود در برابر آلودگی ها و کاهش جلا رنگ خودرو خود محافظت کنند. باید بدانیم از مهمترین روش های حفاظت خودرو استفاده از مواد شوینده خودرو که دارای فرمول تمیز کننده خودرو مناسب است استفاده نماییم  که این امر می تواند نقش موثری در افزایش طول عمر ماشین ما ایفا کند. یک فرمولاسیون ساخت شوینده کارواش مناسب مناسب علاوه بر از بین بردن کلیه آلودگی های اتومبیل، رنگ آن را نیز باید جلا دهد.

مواد شوینده کارواش دارای انواع مختلفی هستند و با فرمولاسیون های مختلف ساخته میشوند که از مهمترین آنها میتوان به فرمول شامپو دوراکلین,فرمول شامپو کارواش,فرمول شامپو کارواش با کف رنگی,فرمول واکس لاستیک,فرمول واکس داشتبورد,فرمول شامپو موتور شوی,فرمول شامپو کارواش نانو(شامپو بدون آب),فرمول واکس بدنه خودرو,فرمول شیشه شودر خودرو ضد یخ,فرمول شوینده خودرو نانو و انواع فرمولاسیون شوینده خودرو دیگر میباشد.

ویژگی های فرمولاسیون مواد شوینده این شرکت

شرکت کار اندیش صنعت شیمی مفتخر است که توانسته فرمولاسیونی پیشرفته و کارآمد, برای هر نوع ماده شوینده خانگی, کارواش و ...تولید کند. ویژگی های همچون کیفیت بالا, غلظت مناسب, قدرت شویندگی و لکه زدایی, قدرت کف بالا,ضدحساسیت, بو ورنگ مناسب از ویژگی های فرمولاسیون این شرکت می باشد.

ویژگی های یک ماده شوینده با کیفیت

1) توانایی بالا در حذف سختی آب
2) کاملا حلال در آب
3) غیر خورنده بودن
4) غیرسمی بودن و سازگاری با محیط زیست
5) مقرون به صرفه بودن به لحاظ اقتصادی
6) قابلیت ترکنندگی و نفوذ کنندگی بالا
7) قابلیت چربی زدایی
8) قابلیت حل کنندگی آلودگی
9) قابلیت آب کشی مناسب
10) قابلیت حذف زنگ و پوسته

انواع شوینده های صنعتی مختلف

مواد شوینده قلیایی: شوینده های قلیایی اصلی ترین گروه مواد شوینده صنعتی می باشند، که قادرند با چربی و روغن ترکیب شده و تشکیل صابون دهند و پروتئین را حل نمایند. PH این دسته از مواد شوینده معمولا در دامنه ۹ تا ۵/۱۲ قرار دارد و به دلیل قلیائیت بالای خود خورنده هستند.

مواد شوینده اسیدی: در این مواد از اسید بعنوان عامل اصلی پاک کنندگی استفاده می شود که قادر به حل نمودن رسوباتی همانند کلسیم و منیزیم و همچنین رسوبات ناشی از سختی آب بر روی سطح ماشین آلات و تجهیزات می باشد. از شوینده های اسیدی همچنین می توان برای حذف زنگ، آلودگی های قلیایی، سیمان، گچ یا بتون استفاده نمود.

مواد شوینده فعال سطحی یا چربی زداها: این نوع شوینده ها از مواد فعال سطحی تشکیل شده اند و در صورت اضافه شدن به آب، باعث کاهش کشش سطحی آب شده و تماس بین آلودگی و عامل پاک کننده را افزایش می دهند. از این مواد برای حذف گریس و الودگی های روغنی استفاده می شود.

مواد شوینده صنعتی ضدعفونی کننده: این مواد دارای عامل ضدعفونی کننده همراه با عامل شوینده می باشند در نتیجه می توانند به طور همزمان سطوح را پاک و ضدعفونی نمایند. همچنین این مواد بعنوان مواد شوینده در آلودگی ها عمیق و محیط های حساس کاربرد دارند.

مواد شوینده پایه حلال: این مواد شوینده از حلال های هیدروکربنی نظیر آب تشکیل شده اند و برای حذف آلودگی های نظیر واکس های پایه حلال، روغن و گریس، انواع خمیرها و مایعات واکس حلال از روی سطح زمین مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد شوینده برای کاربرد بر روی سطوح چوبی، کامپوزیت چوب، مگنزیت، لینولئوم، بتون و سنگ بسیار مناسب هستند اما نباید بر روی آسفالت، مواد ترموپلاستیک یا سطوح لاستیکی به کار روند.

تجهیزات لازم برای تولید مواد شوینده

1) دستگاه آب دیونیزه

2) انواع میکسر تولید مواد شوینده

3) دستگاه پر کن اتومات یا نیمه اتومات

4) تجهیزات آزمایشگاهی

5) فرمولاسیون خط تولید مواد شوینده

6) جت پرینتر

7) شرینک لیبل

8) شرینک پک

9) دستگاه بسته بندی

انواع مواد اولیه شوینده

تگزاپون

تگزاپون ماده خمیری سفید و نیمه شفاف با بوی ملایم می باشد و جزء مواد فعال سطحی آنیونی بوده و خاصیت

سرعت بخشیدن به فرآیند انحلال و کف کنندگی را دارد.

تگزاپون صدفی

این تگزاپون دارای خلوص ۲۸درصد بوده و به منظور ساخت محصولات شوینده کدر و صدفی مانند مایع های دستشویی,شامپو های سر مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید سولفونیک

 این ماده به رنگ قهوای تیره بوده جاذب رطوبت است و دارای ویسکوزیته بالا می باشد و به عنوان سورفکتانت آنیونیک در فرمولاسیون بسیاری از ترکیبات شوینده مورد استفاده قرار دارد.

 کمپلکس کلرومتیل ایزوتیازولین و متیل ایزوتیازولین

 مایعی شفاف بی بو و بی رنگ بوده که دارای ترکیب دوتایی ایزوتیازولین می باشد. به عنوان ماده نگهدارنده به فرآورده ها اضافه می شود تا میکروب ها و قارچ ها را ازبین برده و یا از رشد و تکثیر آنها جلوگیری کند.این ماده طیف اثر وسیعی بر روی باکتری ها و قارچ ها دارد.

اسید سیتریک

 یکی از اسید های آلی موجود در لیمو و پرتقال می باشد که به دو صورت هیدروز (خشک) و منو هیدرات (آبدار)

موجود می باشد.

آسیل اکسی اتیل

 یک سورفکتانت کاتیونیک است و به عنوان ماده فعال نرم کننده حوله و لباس مورد استفاده قرار می گیرد.این ماده دارای خواص نرم کنندگی بسیار خوبی بوده و خاصیت آنتی استاتیکی و اتوکشی آسانتر را برای حوله و لباس فرآهم می کند.

روش تامین مواد اولیه شوینده

به دلیل وجود مواد تقلبی در بازار, مواد اولیه باید از پترو شیمی ها و شرکت های بازرگانی معروف و معتبر تهیه شود که ضمن داشتن تاییدیه استاندارد از قیمت مناسبی برای تولید برخوردار باشد و به راحتی در دسترس باشند.

اهمیت کنترل PH در تولید مواد شوینده

کاربردها و روش های کنترل فرایند pH

فرایند pH یکی از مهمترین فرایندهای شیمیایی است که کنترل آن در تضمین کیفیت بسیاری از محصولات موثر می باشد. به طور کلی کنترل فرایند pH در صنعت در دو گروه خنثی سازی ( کنترل حول pH=7) و کنترل pH محلول های اسیدی و بازی دسته بندی می شود. به جهت استانداردهای مختلف اعمالی بر پس آب و فاضلاب خروجی کارخانه ها، خنثی سازی از پرکاربردترین حلقه های کنترل pH در صنعت می باشد. در ادامه برخی از کاربردهای مهم فرایند pH و کنترل آن در صنایع مختلف، معرفی می شوند.

1) دفع پسماندهای صنعتی

در اغلب صنایع تولیدی پس ماندها به صورت مایع و همراه با آب دفع می شوند. این پس ماندها باید به گونه­ ای باشند که صدمه ای به محیط زیست وارد نسازند. در برخی از موارد نیز این پس آب ها به چرخه تولید بازگردانده می شوند که در هردو حالت کنترل pH یا خنثی سازی این مواد ضروری می باشد.

2) کشاورزی

کیفیت آب مورد استفاده در مزارع تاثیر مهمی در کیفیت محصول دارد. امروزه کنترل pH آب مورد استفاده در مزارع و گلخانه ­ها، به خصوص در مواردی که محصول به pH آب حساس باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

3) صنایع کاغذسازی

کنترل pH در صنایع تولید کاغذ بسیار مهم می باشد. تنظیم pH محلول های مورد استفاده، تاثیر بسزایی در کیفیت، رنگ و مشخصات محصول دارد.

4) صنایع غذایی

کنترل pH در فرآیندهای تولید مواد غذایی نقش اساسی دارد. برای مثال در حین فرآوری برخی محصولات، pH آنها باید در محدوده خاصی نگه داشته شود. در غیر این صورت محصول یا قابل مصرف نخواهد بود و یا کیفیت مطلوب را نخواهد داشت.

5) صنایع تولید فلزات

در این صنایع مراحلی از تولید، مانند دی سولفاته کردن، وجود دارند که در آنها به کنترل دقیق pH نیاز است.

6) صنایع تولید مواد شیمیایی و دارویی

بیشترین کاربرد کنترل pH در این صنایع می باشد. به طوری که اغلب فرایندهای ترکیب و واکنش مواد در این صنایع، از کنترل pH استفاده می کنند.

7) نیروگاه ها

کنترل pH آب مورد استفاده در بویلرها نیاز به دقت بالایی دارد. هرگونه خطا موجب صدمات جبران ناپذیری می شود. همچنین آب مورد استفاده در راکتورهای هسته ای نیز از نظر pH باید شرایط خاصی داشته باشد که نیازمند حلقه های دقیق کنترل pH است.

فرایند pH محلول معمولا شامل یک مخزن اصلی است که مواد در آن با هم مخلوط می شوند . یک همزن، روند ترکیب مواد را تسریع می کند. چنین مخزنی را CSTR می گویند. مواد ورودی شامل مواد اسیدی، مواد بازی، مواد بافر و آب می باشند. بافرها موادی هستند که pH آنها با اضافه شدن مقدار کمی اسید یا باز، تغییر چندانی نمی کند. آب نیز به عنوان ماده خنثی استفاده می شود. برای کنترل pH، یکی از ورودی های اسید یا باز را به عنوان ورودی کنترل و دیگری را ثابت در نظر می گیرند. ورودی ثابت، نقش اغتشاش نیز دارد و خروجی فرایند، pH محلول می باشد.

نکات رعایت ایمنی در مصرف مواد شوینده

بد‌ترین شکل استفاده از مواد شوینده و پاک کننده آن است که آن‌ها را با آب گرم مخلوط کنند یا از آن‌ها در محیط‌های بسته‌ای که بخار آب وجود دارد، استفاده شود.

نکات ضروری برای کاهش عوارض تنفسی و مسمومیت‌های مواد شوینده :

استفاده از پودرهای شوینده که آنزیم هم دارند، بسیار ایمن‌تر از استفاده از مواد سفیدکننده‌ای است که بخار دارد. استفاده از پاک کننده استاندارد و خودداری از مصرف مواد شوینده و پاک کننده‌ها در فضاهای بسته، از دیگر توصیه‌های کار‌شناسان وزارت بهداشت است. بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است، بنابراین باید از ترکیب این دو ماده جدا پرهیز شود.

همچنین هنگام شست و شوی حمام و دستشویی باید از ماسک‌های محافظ استفاده شده و پنجره‌ها باز و تهویه روشن باشد تا جریان هوا برقرار شود. بسیاری از مواد ضد عفونی کننده به راحتی از ماسک‌های کاغذی عبور می‌کنند و می‌توانند موجب آسیب ریه شوند بنابراین تهویه مناسب محل، روشن کردن هواکش و بازکردن پنجره‌ها، استفاده نکردن از محلول‌های غلیظ و بستن دستمال ضخیم مرطوب روی دهان و بینی می‌تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی‌ها و پیشگیری از این مشکلات کمک کند.

کار‌شناسان وزارت بهداشت از مردم می‌خواهند که به توصیه‌های ایمنی روی برچسب محصولات مانند پوشیدن دستکش و ماسک هنگام استفاده از محصولات سوزاننده، توجه کنند. استفاده از مواد شوینده شیمیایی ممکن است موجب تشدید بیماری‌های قلبی، عروقی و ریوی شود؛ مواد شوینده شیمیایی روی زنان باردار، افراد مسن و کودکان بیشتر آسیب رسان است. افراد هنگام استفاده از شوینده‌ها باید مطمئن شوند که استفاده، نگهداری و دفع این موادشیمیایی، مطابق با دستورالعمل سازنده است. در صورت جابجا کردن مواد شوینده و پاک کننده، بقیه ماده باید به ظرف اصلی بازگردانده شود؛ هرگز نباید برچسب روی ظروف مواد شیمیایی را برداشت، اگر برچسب روی ظروف دچار پوسیدگی شد لازم است دوباره روی آن بر چسب زده شود.

بیماری های تنفسی و مشکلات بلع غذا ، دردهای شدید گلو ، بینی و چشم را از عوارض تماس با این گونه مواد شیمیایی است و این مواد باعث کاهش بینایی می شوند. سوزش مری ، تهوع ، استفراغ همراه با خون و دردهای شکمی از عوارضی هستند که هنگام تماس با مواد شوینده و پاک کننده ها در دستگاه گوارش بروز می کنند. کاهش ناگهانی فشار خون و بی حالی از دیگر عوارض تماس مستقیم و زیاد با مواد شیمیایی است ، تماس زیاد با مواد شیمیایی مشکلات پوستی ، تحریک و سوزش پوست را به وجود می آورند.

اقدام ضروری در مسمومیت‌های ریوی

اولین و بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و قرار گرفتن در معرض جریان هوا است زیرا استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل کرده و موجب آرامش می‌شود. همچنین استفاده از بخور به ویژه بخور سرد بسیار کارآمد بوده و خودداری از صحبت کردن نیز مفید است. ارجاع هرچه سریع‌تر آسیب دیدگان و مسمومان به پزشک یا تماس با اورژانس در این موارد ضروری است.

آسیب ناشی از مواد شوینده بر چشم

انواع مواد شیمیایی می‌توانند به چشم آسیب برسانند، مواد شوینده و رنگ بر از جمله خطرناک‌ترین مواد برای چشم به شمار می‌روند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنیه را زخم کرده و حتی در موارد شدید‌تر می‌توانند به سوراخ شدن کره چشم منجر شوند. مواد شوینده همچنین می‌توانند موجب ایجاد زخم‌های شدید در پلک شده و چسبندگی‌های کره چشم و پلک را به همراه داشته باشند. آسیب ناشی از این مواد ممکن است آن قدر جدی باشد که بینایی به طور کامل از بین برود بنابراین استفاده از عینک حفاظتی جهت کاهش آسیب چشم‌ها توصیه می‌شود.

 تجربه تولید کنندگان مواد شوینده

طی سالها تجربه در امر تولید و همکاری با کارآفرینان موفق به وفور مشاهده کردیم تولید کننده کوچک است که کارآفرین و سرمایه دار فردا می شود. توصیه ما به شما این است اگر می خواهید وارد امر تولید بشوید در شروع کار با حداقل سرمایه و به صورت نیمه صنعتی و با دستگاه کوچک تولید خود را آغاز کنید تا با افزایش تعداد مشتریان درآمد شما بیشتر شده و از محل درآمدتان همچون تولید کنندگان موفق کشورمان تولیدیتان را بزرگ کنید.

سایت در حال به روز رسانی است لطفا صبور باشید.