فرمولاسیون مایع دست شویی

این شرکت انواع فرمولاسیون مایع دستشویی و خط تولید مایع دستشویی را طبق جدیدترین روش های ساخت و تولید انواع مایع دست شویی با رعایت کلیه پارامترهای مورد تایید اداره بهداشت و استاندارد به شما تولید کنندگان گرامی ارائه می دهد.

انواع فرمولاسیون مایع دست شویی:

فرمول مایع دستشویی گیاهی
فرمول مایع دستشویی شفاف
فرمول مایع دستشویی صدفی
فرمول مایع دستشویی گلیسیرنه
مایع دستشویی صدفی شیری
فرمول مایع دستشویی ویتامینه
فرمول مایع دستشویی استاندارد
مایع دستشویی ضد حساسیت

و انواع دیگر فرمول مایع دستشویی


تاریخچه مایع دستشویی

در اینجا به صورت کاملا مختصر به پیدایش مواد شوینده مخصوص دست به مرور زمان می پردازیم. در گذشته بابلی ها از ترکیب خاکستر,چربی وآب چوب شوینده ای برای شستشوی پنبه و پشم قبل از بافندگی استفاده تولید می کردند.درگذشته اعراب برای ساخت صابون اقداماتی انجام دادند و همچنین بابلی ها نیز صابون را برای مصارف مختلف استفاده می کردند.

مصری ها هم در سال 1550 با ترکیب روغن های گوناگون طبیعی با نمک های قلیایی صابونی تهیه کردند که در درمان بیماری ها استفاده می شد.همچنین در گذشته رومی ها از صابون برای تمیز کردن لباس ها و مجسمه ها استفاده می کردند.

در قرن هفتم بالاخره شیمیدانان با ترکیب کردن  انواع روغن های گیاهی و معطر با سدیم هیدروکسید صابونی را ساختند که لکه ها ی غذا و آلودگی های  روی پوست به خوبی پاک می شد.در قرن بیستم با توجه به پیشرفت در علوم مهندسی شیمی فرآیند تولید انواع مایع دستشویی شکل گرفت و به مرور زمان انواع فرمولاسیون های ساخت و تولید مایع دست شویی در شکل های متنوع شکل گرفت و هم زمان مواد اولیه شیمیایی متناسب با این نوع فرمولها با پیشرفت علم مهندسی شیمی ساخته شد.

مایع دستشویی چیست

مایع دست شویی به ترکیب انواع سورفکتانت های آنیونی , کاتیونی, آمفوتری و نانیونیک با سایر مواد پر کننده و نرم کننده و افزودنی گفته می شود که قادر باشد تا کلیه آلودگی های روی سطح پوست دست شما را پاک نماید. و همزمان قادر باشد تا از چربی و رطوبت پوست دست شما در برابر این مواد شیمیایی پاک کننده محافظت نماید.

با توجه به نیاز روز افزون جامعه به بهداشت و سلامت یکی از مواردی که میتواند در این امر مهم به کار آید  استفاده از مایع دستشویی جهت پاکیزگی و بهداشت دست ها است.در مراکز عمومی و درمانی با استفاده از شستن مکرر دست ها توسط مایع دستشویی می تواند باعث شود تا بهداشت شخصی حفظ شود و آلودگی های  پوستی و محیطی روی سطح پوست دست شما به خوبی کنترل و کاهش یابد.

مایع دستشویی به خوبی توانست جایگزین مناسبی برا  قالب های صابون کوچک که قبلا مورد استفاده قرار میگرفت شود. همچنین در مراکز بهداشتی که مجبور به استفاده دائم از مایع دستشویی هستند و سورفکتانت های  آنیونی چربی پوست را کاهش می دهند بهتر است از مایع دستشویی استفاده گردد  که علاوه بر شویندگی مناسب و از بین بردن آلودگی ها به حفظ نرمی پوست دست مصرف کنندگان نیز کمک می کند.
مایع دستشویی را میتوان با فرمولاسیون و کیفیت های مختلف  تولید نمود. در فرمولاسیون مایع دستشویی از ملکولی استفاده می شود که قسمتی  از آن با چربی واکنش نشان می دهد و قسمت دیگر آن با آب واکنش نشان می دهد  که این امرسبب می شود تا خاصیت شویندگی در مایع دستشویی به خوبی انجام شود.

پوست دست شما بسیار حساس است و دارای یک  لایه چربی می باشد که باعث نرمی و لطافت پوست شما می شود و استفاده از مایع دست شویی نامناسب می تواند باعث تخریب چربی پوست شده و به تدریج پوست دست شما خشک شود به  همین جهت باید حتما از مایع دستشویی مناسب و با فرمولاسیون مخصوص استفاده نمود.

انواع مایع دستشویی

مایع های دست شویی با توجه به سلیقه مصرف کننده و همچنین خواص و کارآیی آنها برای پوست در انواع رنگ ها و اسانس ها و به شکل های مختلف ساخته می شود که معمولا سعی می شود تا علاوه بر خاصیت پاک کنندگی و از بین بردن انواع آلودگی از سطح پوست باعث نرمی و همچنین خواص جانبی از جمله خاصیت ترمیم کنندگی برای پوست باشد.

مایع های دست شویی بازار بیشتر در دو نوع مایع دستشویی شفاف و مایع دستشویی صدفی تولید می شوند.

مایع دست شویی شفاف

در این فرمولاسیون از تگزاپون ان 70 استفاده می شود که سبب شفافیت محصول می شود.

مایع دستشویی صدفی

در این فرمولاسیون از تگزاپون صدفی استفاده می شود که در مقایسه با تگزاپون ان 70, دارای غلظت کمتر و قیمت پایین تر می باشد.

مایع دستشویی گیاهی

فرمولاسیون مایع دستشویی گیاهی دارای مواد ترمیم کننده و درخشان کننده گیاهی بوده بطوری که مصرف کننده با مصرف آن علاوه بر تمیزی پوست به مثال این که همزمان از لوسیون گیاهی استفاده کرده باشد پوستش نرم و لطیف و براق می شود.

مایع دستشویی کرمی (صدفی شیری)

در این فرمول از اتیلن گلایکول مونو استیارات استفاده می شود که عامل صدفی کردن مایع دست می باشد.

مایع دستشویی گلیسیرینه (نرم کننده پوست)

 افرادی که پوست خشک دارند معمولا پس از شستن دست‌ها خشکی پوستشان تشدید می‌شود و ممکن است روی پوست ترک‌هایی هم نمایان شود. مایع دستشویی گلیسیرینه برای کسانی که پوست‌ خشک دارند بسیار مناسب است. این محصول خاصیت لطیف‌کنندگی و مرطوب‌کنندگی پوست دارد که می‌تواند برای افرادی که پوست خشک دارند مناسب باشد. این افراد معمولا وقتی از صابون برای شستن دست‌ها استفاده می‌کنند، خشکی پوستشان تشدید می‌شود. مایع دستشویی گلیسیرینه همچنین حاوی گلیسیرین است که برای تقویت پوست مناسب است. pH این محصول هم طوری تنظیم شده که با pH طبیعی پوست متناسب باشد.

مایع دستشویی ترمیم کننده پوست

مایع دستشویی مرطوب کننده حاوی عصـاره اسطوخودوس دارای غلظت، قدرت پاک کنندگی و کف کنندگی مناسب که به راحتی روی دست پخش شده و به آسانی آبکشی می شود. این محصول آنتی باکتریال، مرطوب کننده قوی و ترمیم کننده بوده، سبب نرمی و لطافت پوست دست می‌شود و  PH سازگار با پوست خود برای انواع پوست مناسب است. مایع دستشویی مرطوب کننده حاوی عصـاره اسطوخودوس, ضد حساسیت، ضد التهاب و حاوی عصاره اسطوخودوس، پروتئین ابریشم، آلانتوئین، گلیسیرین و ویتامین E و اوره بوده که به کاهش خشکی، سوزش و قرمزی پوست کمک می کند و رایحه ای دلپذیر دارد. این محصول سرشار از آنتی اکسیدان بوده و از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت می‌کند.

نحوه عملکرد مایع دستشویی در تمیز کردن دست ها

نحوه حذف آلودگی ها از سطح پوست به این ترتیب است که  مایع دستشویی وقتی به روی سطح پوست می رسد با شکستن روغن در سطح پوست به ذره های های کوچکتر کار می کند، بنابراین مایع دستشویی می تواند با آب مخلوط شود.

به عبارت دیگر سورفکتانت هایی که در ساخت مایع دستشویی به کار برده شده دارای گروههای هیدروفوبیک (دافع آب) و گروههای  هیدروفیلیک (جاذب آب) می باشند و بنابراین به تناسب  ساختار مولكولی در حلالهای آلی و آب حل می شوند و باعث كاهش كشش سطحی بر روی پوست دست می گردد.

زمانی که آب بر روی دست خود می ریزید قطعات هیدروفیلی جذب می شود و مایع دستشویی به شما کمک می کند تا ذرات چربی را از سطح پوست خود تمیز کنید.

می توانید از طریق قسمت فرمولاسیون مواد شوینده مطالعه دقیق و جامع تری در مورد نحوه کار کرد این گروه های هیدروفوبیک و هیدروفیلیک مطالعه کنید.

ویژگی های فرمولاسیون مایع دستشویی این شرکت

یک فرمول مایع دستشویی مناسب باید از ترکیباتی استفاده نماید که در عین پاک کردن هر نوع آلودگی از سطح پوست حاوی مواد مرطوب کننده و نرم کننده پوست باشد تا تعادل لازم را بین چربی پوست و آب پوست دست حفظ نماید و مانع از آسیب رساندن به پوست دست شود.

مهندسین شیمی شرکت کار اندیش صنعت شیمی سعی نمودن تا فرمولاسیونی را طراحی نمایند که در عین حال استفاده از سورفکتانت ها و مواد شوینده ملایم و سازگار با پوست دارای درصد قابل توجه از مواد نرم کننده و حافظ پوست باشد.

در زیر به مهمترین ویژه گی های خاصی که در فرمولاسیون انواع مایع دستشویی طراحی شده توسط این شرکت رعایت شده اشاره می کنیم.

1-استفاده از مواد اولیه مورد تایید استاندارد و بهداشت

2-دارای غلضت بسیار بالا و ثابت در گرما و سرما

3-دارای کف کنندگی بالا و در عین حال کف پایدار و ثابت

4-عدم ته نشینی و دو فاز شدن محصول در بلند مدت

5-استفاده از مواد سورفکتانت ملایم و سازگار با پوست دست

6-استفاده از مواد نرم کننده و ترمیم کننده پوست دست

7-دارای رایحه و بوی خوش با ماندگاری روی پوست دست

8-دارای رنگ ثابت و پایدار در بلند مدت (تنوع انواع رنگ)

9-آنتی باکتریال و از بین برنده انواع باکتری و قارچ از سطح پوست

10-فاقد مواد نگهدارنده مضر مانند فرمالین و اکسیدان

11-دارای PH کاملا سازگار با پوست جهت جلوگیری از آسیب به پوست دست

12-عدم ایجاد حساسیت های پوستی واگزاما و غیره

13-قیمت اقتصادی و قابل رقابت با تمام تولید کنندگان

14-کیفیت بسیار بالای محصول مایع دستشویی

15-استفاده از مواد نگهدارنده مناسب

16-تاریخ انقضاء بالای محصول

فرمول تولید یک  مایع دستشویی با کیفیت بالا باید دارای کف مناسب باشد تا در حین شستشو کلیه سطوح دست با این کف به خوبی پوشانده شود و بیشترین میزان پاک کنندگی را  داشته باشد.

همچنین  استفاده از مواد نرم کننده ومرطوب کننده پوست میتواند سلامت پوست شما در  برابر مواد شوینده به کار رفته در فرمولاسیون مایع دست شویی تضمین نماید و  مانع از آسیب و خشکی پوست دست شما شود.

یک فرمول مایع دستشویی مناسب باید از لحاظ پایداری رنگ در بلند مدت کیفیت و  ماندگاری رنگ را تضمین نماید.همچنین اسانس و رایحه استفاده شده در فرمول  مایع دست شویی باید به نحوی باشد که علاوه بر ماندگاری در حین مصرف توسط  مشتریان کاملا محسوس و قابل لمس باشد.

مواداولیه و سورفکتانت های آنیونی ,کاتیونی , آمفوتری  و نانیونیک به کار رفته در  فرمول ساخت مایع دستشویی توسط تولید کننده باید در عین حالی که مورد تایید  بهداشت و استاندارد باشد کاملا با پوست سازگار و ملایم و اثر بخشی از بین  بردن انواع آلودگی و قارچ و باکتری را از روی سطح پوست داشته باشد.

همچنین در بحث تاریخ انقضاء محصول مایع دستشویی باید از مواد نگهدارنده مورد تایید بهداشت و استاندارد استفاده شود که با از بین بردن انواع کپک و قارچ در محصول مایع دستشویی مانع از فساد و بو گرفتن محصول تا 3 سال شود.

از لحاظ کیفیت و قیمت تمام شده محصول مایع دست شویی باید دارای سود آوری کافی و توجیه اقتصادی باشد که در فرمول مایع دستشویی این شرکت به طور کامل این امر رعایت شده است تا بتوانید با تمام تولید کنندگان مایع دستشویی به خوبی رقابت نمایید و در بازار حرفی را برای گفتن داشته باشید.

همچنین PH در فرمول مایع دست شویی باید به نحوی باشد که در عین سازگاری کامل با پوست دست مانع از آسیب رساندن به پوست دست گردد.

از لحاظ بحث غلظت در عین غلضت بالا باید ویسکوزیته مایع دستشویی در بلند مدت یعنی در گرما و سرما ثابت باشد و دچار تغییر غلضت نشود.

همچنین فرمول تولید مایع دست شویی این شرکت به هیچ عنوان ته نشین یا دو فاز نشده و کلیه خواص و ظاهر فیزیکی آن ثابت است.

بررسی انواع عصاره و ویتامین های قابل استفاده در  تولید مایع دستشویی

جهت افزایش کیفیت مایع دستشویی و همچنین کاهش اثر خشن سورفکتانت های استفاده شده در فرمول ساخت مایع دستشویی  افزودنی هایی به فرمولاسیون تولید مایع دست شویی اضافه می گردد که می تواند به صورت عصاره (Extract), روغن (oil) یا ویتامین های (vitamin) خاص مورد نیاز پوست باشد.

در زیر به بررسی انواع عصاره های و ویتامین های قابل استفاده در فرمولاسیون ساخت مایع دست اشاره می کنیم.

ویتامین A در ساخت مایع دستشویی

ویتامین  A  یک نوع ویتامین محلول در چربی و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که نقش حیاتی در  حفظ بینایی، عملکرد عصبی، پوست سالم و غیره دارد که میتوانیم در فرمول ساخت مایع  دست شویی استفاده شود.

ویتامین A مانند همه آنتی اکسیدان ها در کاهش  التهاب از طریق مبارزه با آسیب های رادیکال های آزاد موثر است. میزان آنتی اکسیدان های مناسب می تواند یک راه طبیعی برای کاهش سرعت پیری باشد. ویتامین Aاز لحاظ ساختاری با خاصیت نرم کنندگی حس سلامت و شادابی را به پوست دست شما می دهد.

ویتامین E در فرمول مایع دستشویی

ویتامین E میتواند با خاصیت نرم کنندگی حس لطافت را به پوست دست شما ببخشد. از دیگر خواص ویتامین E تسکین دهنده و تغذیه پوست دست است که عامل نرمی و لطافت و حفظ جوانی پوست دست شما است که به حفظ رطوبت پوست دست کمک می کند.

ساختار ویتامین ویتامین E به گونه ای است که وقتی در فرمولاسیون مایع دست شویی مورد استفاده قرار میگیرد مانع از پیری و خشکی زودرس پوست دست شما میشود.از طرف دیگر ویتامین E بدلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد از سلولها در برابر آسیب ها می تواند محافظت کند.

ویتامین B5 در ساخت مایع دستشویی

ویتامین B5 یک نوع ویتامین محلول در آب از گروه ویتامین های B است که این ویتامین می تواند به داشتن پوستی سالم در کمک کند.

ویتامین B5  با حفظ خاصیت مرطوب کنندگی در سطح پوست دست سبب افزایش حس ابرسانی در پوست شما می گردد و یکی از ویتامین های پر طرف دار در تولید مایع دستشویی است.

ویتامینF در تولید مایع دستشویی

ویتامین F در تولید مایع دستشویی به دلیل داشتن اسید های چرب امگا ۳ و امگا ۶در رفع خشکی پوست دست شما موثر است.

از دیگر خواص این ویتامین F این است ایجاد پوستی جوان و شاداب با استفاده از ساختار خود است. طبق مطالعات صورت گرفته افرادی که با کمبود ویتامین F (اسید لینولئیک) مواجه هستند پوست خشکی  دارند و بنابراین بیشتر در معرض ابتلا به اگزما قرار می‌گیرند.

باید بدانیم که کمبود این ویتامین باعث می‌شود زخم‌ها دیرتر التیام یابد و بافت‌های پوست به سختی احیا شوند.

ما میتوانیم با این ویتامین ها هم بدنی سالم و هم پوستی زیبا و شاداب را داشته باشیم.

روغن شی باتر در مایع دستشویی

از آنجایی که روغن  شی باتر وقتی در فرمول مایع دست مورد استفاده قرار می گیرد دارای مقادیر بالای اسید استئاریک بوده که برای تولید کلاژن در پوست دست بسیار مفید است و از چین و چروک پوست جلوگیری کرده و باعث جوانسازی پوست دست شما می شود.

مهمترین خواص اصلی روغن شی باتر در مایع دستشویی:

1-مرطوب کننده پوست دست است

2-درمان  کننده جوش است.

3-باعث کاهش چین و چروک پوست دست شما میشود.

4-عامل جوانسازی پوست صورت و دست است.

5-روغن شی باتر یک مرطوب کننده طبیعی است و از خشک شدن پوست جلوگیری می کند.

عصاره آلوئه ورا در تولید مایع دستشویی

عصاره آلوئه ورا به عنوان یک پاک کننده برای پوست کاربرد دارد و همچنین اثر خنک کنندگی بر روی پوست دارد.همچنین از لحاظ ساختاری عصاره آلوئه ورا شاداب کننده، شفاف کننده، جوان کننده، التیام دهنده و آب رسان بسیار قوی پوست دست است . وقتی در مایع دست شویی استفاده میشود می تواند از بروز تورم و خارش پوستی جلوگیری می کند.

مهمترین خواص اصلی عصاره آلوئه ورا در مایع دستشویی:

1عصاره آلوئه ورا در ساخت مایع دست شویی دارای خواص ضد میکروبی است.
2-عصاره آلوئه ورا در تولید مایع دستشویی خواص ضدالتهابی جهت درمانهای پوستی و به عبارتی حذف لکه های پوستی دارد.
3-عصاره آلوئه ورا  در مایع دست باعث سلامت و زیبایی پوست دست است.
4-عصاره آلوئه ورا در مایع دست سلول های مرده پوست را نرم میکند و آنها را از بین می برند بنابراین پوست را تازه صاف و نرم می کند.

5-عصاره آلوئه ورا در فرمول مایع دست شویی بروز علائم پیری پوست مانند چین و چروک را  می تواند به عقب اندازد.
6-خواص خنک کننده عصاره آلوئه ورا و همچنین با آبرسانی به پوست باعث می شود تا از شر آفتاب سوختگی در تابستان خلاص شوید.
7- عصاره آلوئه ورا در فرمولاسیون مایع دستشویی در فصل زمستان با افزودن رطوبت به پوست دست شما از خشکی پوست دست جلوگیری می کند.
8-عصاره آلوئه ورا در تولید مایع دستشویی در درمان ترک های پوستی و خشکی پوست دست بسیار موثر است.
9-عصاره آلوئه ورا در انواع مایع دست می تواند سبب نرم و براق شدن پوست گردد و با رساندن اکسیژن بیشتر به سلول های پوست سبب ترمیم بافت پوست دست شما شود.
10-عصاره آلوئه ورا در مایع دست شویی سبب افزایش قدرت جذب رطوبت پوست می شود و به علت داشتن کلاژن نرمی پوست را افزایش می دهد و سبب حفظ رطوبت در پوست می گردد.

روغن بادام در فرمول مایع دستشویی

روغن بادام در دو نوع روغن بادام تلخ و روغن بادام شیرین وجود دارد که یکی از بهترین روغن ها برای سلامت پوست دست محسوب است و در تولید مایع دستشویی  کاربرد فراوان دارد هرچند در ساخت انواع محصولات مراقبت پوست نیز  استفاده  می گردد.

مهمترین خواص اصلی روغن بادام در مایع دستشویی:

1-روغن بادام تلخ حاوی سیانید است که برای زیبایی پوست دارای  خواص ضد ویروسی، ضد باکتری، ضد خارش، ضد  قارچی و ضد اسپاسم  است.

2-روغن بادام می تواند به عنوان یک عامل مرطوب کننده  دست استفاده شود و روغن بادام بسیار سبک بوده و به راحتی جذب پوست می شود  و به درمان زخم ها و ترک های پوستی دست کمک زیادی می کند.

3-روغن بادام در تولید مایع دستشویی باعث درمان چین و چروک و پیری پوست می شود که عامل جوان سازی پوست صورت است.

4-روغن بادام حاوی مقادیر بالای ویتامین E می باشد که می تواند به سفیدی پوست کمک  بسیاری کند.

5-از روغن بادام درمان طبیعی برای ناخن های شکننده  استفاده می شود.

6-روغن بادام شیرین حاوی مقادیر بسیار بالای روی است و می تواند باعث درمان شکنندگی ناخن ها و لکه های سفید روی ناخن می شود.

7-روغن بادام همچنین حاوی مقادیر قابل توجه ویتامین B و آهن است که باعث سلامت ناخن می شود.

8-روغن بادام حاوی ویتامین E می باشد و می تواند به عنوان یک نرم کننده ی پوست خشک استفاده شود.

9-همچنین روغن بادام به عنوان یک لوسیون صورت باعث افزایش رطوبت پوست شما می شود و از ایجاد چروک صورت جلوگیری می کند.

عصاره گل سرخ در ساخت مایع دستشویی

عصاره گل سرخ تاثیرات بسیار بی نظیری بر جوانی پوست دست و از بین بردن جای آکنه و  زخم و کاهش چین و چروک روی پوست دارد و میتوان از آن در محصولات پاک کننده پوست  استفاده کرد.

عصاره افشره گل سرخ  که نوعی گل رز و سرشار از آنتی‌ اکسیدان است خواص بی ‌نظیری برای شادابی و جوانی پوست دارد.

مهمترین خواص اصلی عصاره گل سرخ در مایع دستشویی:

1) -نرم کننده و شاداب‌کننده پوست است.

2) باعث رفع افتادگی و جوان کننده پوست است.

3) عامل کنترل چربی پوست و درمان آکنه است.

4) می تواند باعث از بین بردن لکه‌های پوستی و روشن کننده پوست باشد.

5) می تواند سلول‌های مرده را از بین ببرد و باعث تمیز کردن پوست شود.

6) این عصاره مرطوب کننده و ضد‌آفتاب طبیعی است به علت وجود ویتامین C و افزایش مقاومت پوست در برابر آفتاب بسیار عالی است.

عوارض مواد شوینده بر روی پوست

باید بدانیم که مواد شیمیایی مضر موجود در مواد شوینده معمول خانگی حدود سه  برابر بیشتر از مواد شیمیایی بیرون از خانه عامل بروز سرطان می باشند.

چنانچه  فاصله دو بار تماس پوست با شوینده حدود ۴ ساعت باشد پوست فرصت پیدا می‌کند که با ترشحات طبیعی آمونیاکی و مختصری اوره مجددا pH را به حالت اسیدی باز گرداند. ناراحتی برای پوست وقتی شروع می‌شود که پوست شخصی به طور مکرر و  با فواصل کمتر از ۴ ساعت با شوینده ‌ها تماس پیدا کند.

باید دانست که استفاده بیش از حد معمول از مواد شوینده باعث ایجاد عارضه های  پوستی و تنفسی می شود و اینکه ماندگاری بیش از حد آن ها روی پوست می‌تواند  باعث جذب موضعی برخی مواد شیمیایی شود.

معمولا تماس مستقیم شوینده‌ها با پوست مانند صابون‌ ها، پودرها، مایع ظرفشویی، سفیدکننده‌ ها و ضدعفونی‌کننده‌ ها به علت دارا بودن ترکیبات شیمیایی زیاد و  pH قلیایی باعث می‌شوند pH طبیعی پوست که اسیدی و حدود ۵ است برای حدودا  سه ساعت قلیایی شود.

باید بدانیم که حالت اسیدی پوست خاصیت میکروب‌ کشی داشته و باکتری ها، قارچ ها و انگل ها را از بین می‌برد. هر چه ترکیبات شیمیایی شوینده بیشتر باشد و پوست قلیایی‌تر شود این خاصیت دفاعی پوست بیشتر کاهش می‌یابد.

 پوست  اگر به صورت مکرر با چنین مواد شوینده نامناسبی تماس داشته باشد، ابتدا  پوست به آرامی و تدریجی خشک شده و سپس قرمز می‌گردد و در ادامه پوست ترک‌ خورده و عفونت‌های قارچی و باکتریایی در آن بسیار رشد می‌کند.

به  غیر از مشکل تغییرات pH پوست، به دلیل خنثی شدن چربی پوست، به غیر از  قرمزی و التهاب، خشکی پوست هم به آن اضافه می‌شود. علاوه بر پوست دست‌ها، حاشیه ناخن‌ها هم متورم شده، بعد ها دردناک و از گوشه‌های ناخن‌ها ترشح  مختصری خارج می‌شود که این نشانه ابتلا به قارچ می باشد.

بنابراین تا جایی که امکان دارد باید از شوینده و مخصوصا مایع دستشویی استفاده شود که شیمیایی و مضر برای پوست نباشد.

تاثیرات PH شوینده ها برروی پوست

همان‌طور که گفتم pH قلیایی شوینده‌ها و حتی مایع دستشویی مساوی نیست و هر چه شوینده pH قلیایی  قوی‌تری داشته باشد صدمات آن هم بیشتر است به عنوان مثال سفیدکننده‌ها (Bleachers) ، پودرها (Powders) و ضدعفونی‌کننده‌ها (Antiseptics)  بسیار بیشتر از مایعات ظرفشویی و صابون‌ها به پوست صدمه می‌رسانند.

باید  بدانید که تماس مستقیم شوینده‌ها با پوست مانند صابون‌ها، پودرها، مایع ظرفشویی، سفیدکننده‌ها و ضدعفونی‌ کننده‌ها به علت دارا بودن pH قلیایی باعث می‌شوند pH طبیعی پوست که اسیدی و حدود ۵ است برای حدود سه ساعت قلیایی می شود.

همپنین حالت اسیدی پوست خاصیت میکروب‌کش داشته و باکتری‌ها، قارچ‌ها و  انگل‌ها را از بین می‌برد.

از  آنجایی که هر چه پوست قلیایی‌تر شود این خاصیت دفاعی پوست کاهش می‌یابد ضمن اینکه pH صابون‌ها حدود۸ و pH مایعات ظرفشویی حدود 7 است و هر چه pH  شوینده بالاتر باشد، میزان pH اسیدی پوست کاهش بیشتری یافته و به حالت  قلیایی درمی‌آید که این امر میتواند به پوست دست شما آسیب برساند.

مایعات دستشویی هم مانند صابون‌ها به پوست صدمه می‌زنند زیرا فقط از حالت صابون  به حالت مایع درآمده‌اند و صدمات آنها مساوی است.همواره سعی کنید  فرمولاسیون تولید مایع دستشویی را از افراد متخصص شیمی تهیه نمایید تا  آسیبی به پوست نرسد.

فرمول  های مایع دستشویی ما دارای بالاترین کیفیت ممکن و سازگار با پوست است  بنابراین انواع فرمولاسیون مایع دستشویی را فقط از ما بخواهید.

راههای پیشگیری و درمان آسیب پوست

باید بدانید که بهترین درمان در اینجا هم پیشگیری است، یعنی اگر کارهای شستشوی  منزل با دستکش انجام شود و بین استفاده از صابون‌ها و مایعات دستشویی حداقل  ۴ ساعت فاصله گذاشته شود مشکلی پیش نمی‌آید.

توجه داشته باشید که صدمات پوستی در افرادی دیده می‌شود که کارهای منزل را  بدون دستکش انجام می‌دهند و به دلایل وسواس بهداشتی با هر تماس پوست با  لوازم غیرعفونی مانند میز، صندلی، دستگیره در و غیره بلافاصله دست‌ها را با  صابون می‌شویند در حالی که می‌توانند با آب خالی دست‌ها را شسته و صابون و  مایعات دستشویی را بعد از هر بار توالت رفتن و یا قبل از خوردن چیزی و یا  تماس با یک مواد آلوده استفاده ‌کنند و بعد از آبکشی، دست‌ها را با یک کرم  معمولی چرب کنند تا مشکلی پیش نیاید و همیشه در امان باشید.

چنانچه فردی اصول بهداشت شستشوی دست با مایع دستشویی را رعایت کند استفاده از یک کرم چرب‌کننده  معمولی کافی است و در غیر این صورت به کرم چرب کننده چند قطره آبلیمو اضافه می‌شود تا pH اسیدی آبلیمو سریع‌ تر pH طبیعی پوست را برگردانده و مواد چرب‌ کننده، چربی از دست رفته را میتواند جبران کند.

همچنین باید بدانیم که استفاده مکرر از شوینده‌ها می‌تواند مضر باشد و  افرادی که عادت به استفاده مکرر از شوینده‌ها دارند باید بدانند که این  عمل نه تنها باعث حفظ سلامتی و بهداشت نمی‌شود بلکه برای پوست دست بسیار مضر هم هست.

نحوه استفاده صحیح ار مایع دستشویی

طبق مطالعات انجام شده توسطمحققان دانشگاه کویل میشینگان معتقدند که تنها 5 درصد از مردم جهان شستشوی صحیح دست ها را می دانند و 95 درصد آن ها دست هایشان را به خوبی نمی شویند.

طبق این تحقیق انجام شده حدود 4 هزار نفر از افرادی که از سرویس های بهداشتی استفاده می کردند مورد تحقیق قرار گرفتند و و پس از مطالعه مشخص شد که 10 درصد از آن افراد بعد از دستشویی دست های خود را نمی شویند و 10 درصد افرادی که دست هایشان را بعد از دستشویی می شویند از صابون استفاده نمی کنند و این کار را فقط با آب انجام می دهند.

این آمار درصورتی است که مرکز کنترل بیماری های عفونی در آمریکا به مردم هشدار داده  است که در طول روز 5 بار یا 7 بار دست ها را باید شست و این کار حتما  با  مایع دستشویی باشد و حتما این شستشوی دست ها با مایع دست شویی 2 دقیقه طول بکشد و شستشوی دست مهمترین عامل  پیشگیری از بیماری ها عفونی و قارچی است.