دستگاه کانوایر  مواد شوینده

کانوایر  جزئی از سیستم‌های انتقال و ذخیره‌سازی مواد در صنعت است. تکنیک و دانش  نوین در مهندسی کنترل باعث شده تا نقاله‌ها به همراه دیگر سیستم‌های انتقال  مواد، در زمره فناوری‌های مدرن قرار گیرند و دامنه کاربرد آن‌ها از صنایع  متوسط همچون خطوط تولید و مونتاژ کوچک گرفته تا صنایع بزرگی همچون  پتروشیمی، فولاد، خودروسازی و صنایع دارویی و غذایی گسترده شود.

نحوه عملکرد کانوایر:

گسترش  دامنه کاربرد و استفاده از فناوری‌های جدید باعث شده تا نحوه عملکرد و  مکانیزم‌های متفاوتی برای کانوایرها توسط مهندسان وضع و بکار گرفته شود اما  به‌طور کلی اکثر کانوایرها با استفاده از یک الکتروموتور، محوری را به  حرکت درمی‌آورند که عمدتاً درامی (یک استوانه که از طریق اصطکاک تسمه‌ای را  به حرکت درمی‌آورد) به آن متصل است در دیگر سوی آن درام هرزگردی با  استفاده از تسمه یا زنجیر حلقه‌ای را می‌سازد که می‌توان با قرار دادن  اجسام یا مواد آن‌ها را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل نمود.

این ماشین آلات به خاطر فایده های زیادی که دارند در تمام صنایع استفاده می شوند.
این  دستگاه ها قادرند که مواد را به صورت امن از مکانی به مکان دیگر منتقل  نمایند که در صورت استفاده از نیروی انسانی برای جابجایی، هزینه تمام شده  بسیار بالا خواهد بود. این دستگاه ها می توانند تقریبا در هر جایی نصب شوند  و نسبت به لیفتراک و ماشین، امن تر مواد را جابجا می کنند.
کانوایر یا  نوار نقاله می تواند همه نوع موادی با اشکال، اندازه و یا هر وزنی را جابجا  نمایند. همچنین آنها دارای ویژگی ایمنی پیشرفته هستند تا از احتمال بروز  حوادث پیشگیری شود. 

رولر  کانوایر فری-فلو (Free & Flow Roller Conveyor) نوع ویژه‌ای از رولر  کانوایر می‌باشد که ضمن کارکرد و روشن بودن موتور قابلیت این را دارد که  رولرهای واقع در زیر محصول متوقف یا کم سرعت گردد. این عملکرد باعث عدم  سایش رولرها به زیر پالت حمل‌کننده محصول یا زیر خود محصول می‌گردد.

این سیستم کاربرد وسیعی در خطوط تولید لوازم خانگی و دیگر محصولات تولیدی دارد.